sk  pl  en  de

Víte co jsou to Lyssetky?

"LYSSETKY" je vymyšlený název, který je určen pro mezinárodní systém označování psů vakcinovaných proti vzteklině speciálními známkami, které po vakcinaci připevní veterinář na obojek psa. Zároveň si vede evidenci psů vakcinovaných proti vzteklině (datum vakcinace, číslo lyssetky, nacionále vakcinovaného psa a adresa majitele). V USA a jiných anglicky mluvících zemích se tento systém nazývá "CANINE RABIES TAGS", což jak jistě sami uznáte, by byl při doslovném překladu dost složitý název a možná i nepřesný.

Proto tedy LYSSETKY - uměle vytvořené slovo, které ve svém základě vyjadřuje vztah k vzteklině (lyssa virus), ale znamená doslova známky pro psy vakcinované proti vzteklině. Věříme, že tento systém se po určité době vžije a slovo Lyssetky (stejně jako jejich používání) budou tak samozřejmé, jako samotná vakcinace proti vzteklině.

Tento systém se používá v mnoha zemích světa (samozřejmě ne pod názvem LYSSETKY). Jedná se o to, že mezinárodně dohodnutý tvar a barva známek ( u nás LYSSETEK ) se pravidelně ve čtyřletých intervalech opakují. Pro rok 2013 to je modrá rozeta, pro rok 2014 oranžový ovál, pro rok 2015 zelený zvonek, pro rok 2016 červené srdíčko. Dále, jak už bylo napsáno, se tyto tvary a barvy budou opakovat. Je dobré, že se tvary i barvy výrazně liší a proto už z je dálky poznat, byl-li pes v daném roce vakcinovaný proti vzteklině či nikoli.

Nejčastější otázky a odpovědi související s používáním Lyssetek:

Otázka: Je používání těchto známek povinné?
Odpověď: Není! Používání Lyssetek není pro veterináře povinné a záleží na něm, zda je bude ve své praxi používat. Používání Lyssetek je pouze doporučeno oficiálními organizacemi veterinárních lékařů jak ve světě tak i u nás a na Slovensku. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Lyssetky, které sám po vakcinaci připevňuji na obojek vakcinovaného psa či kočky, majitelé velmi oceňují. Kromě toho, že se známka, která má hezký tvar a výraznou barvu, majitelům psů líbí, mají známky i praktické výhody.

Otázka: Nahrazuje Lyssetka na obojku vyšetření psa na vzteklinu po pokousání člověka?
Odpověď: Samozřejmě ne! Pes, který někoho pokousal se vyšetřit musí, ale lyssetka může bezprostředně po pokousání uklidnit postiženého, že pes je v daném roce vakcinován proti vzteklině.

Otázka: Text na lyssetce je ani ne po roce užívání nečitelný. Jak je to možné?
Odpověď: Lyssetky jsou vyrobeny z eloxovaného hliníku a text je vypalován laserem. Tato technologie zaručuje, že text složený i z více slov a řádků je dobře čitelný. Je však velmi důležité správně připnout Lyssetku na obojek psa. Lyssetky by měly být vždy připnuty samostatně tak, aby nedocházelo ke kontaktu s jinými známkami, nejčastěji z městských nebo obecních úřadů. Vzájemným otíráním známek pak dochází k odírání barvy na Lyssetce a text se stává nečitelným.

© 2018 Lyssetky.cz. All Rights Reserved. Designed By JoomLead